Piękna Wieś Podkarpacka

Zespół dworsko-parkowy w Bielinach

BIELINY

gmina Ulanów

Miejsce Aktywności Lokalnej w BielinachMiejsce Aktywności Lokalnej w Bielinach - powstało z inicjatywy bielińskiego stowarzyszeniaBieliny – piękna szlachecka wieś, miejsce gdzie teraźniejszość splata się z tradycją, gdzie dziedzictwo kulturowe jest pielęgnowane, przy równoczesnym rozwoju miejscowości. Tutaj żyje się pięknie, przyjemnie i bezpiecznie.

Bieliny to najstarsza miejscowość gminy Ulanów, której historia sięga IX wieku. W Bielinach znajdziemy piękne zabytki oraz liczne miejsca, które warto zobaczyć:

- barokowy kościół z wielowiekową historią – Sanktuarium pw. Św. Wojciecha. Przepiękna polichromia w nawie głównej podkreśla przestrzeń sanktuarium. Mieści się tu również kaplica z relikwiami świętych i błogosławionych, jest ich ponad 100.Klasztor Sióstr Dominikanek z piękną, odnowioną kaplicą, datuje się na 1868 r. Siostry swoim oddaniem i pobożnością zaskarbiły sobie szacunek i poważanie.

- zabytkowy park podworski o pow. 4 ha z okazałym dworem. W obecnym kształcie istnieje on od XVIII w., ale prawdopodobnie w XVI w. stał już tutaj budynek, który był siedzibą właścicieli dóbr Bieliny i Kopki. Rody Mniszchów i Czartoryskich najbardziej zasłużyły się dla lokalnej społeczności. Gmina i Miasto Ulanów prowadzi prace remontowo-budowlane i pielęgnacyjne dworu oraz przestrzeni parkowej. Prace są na ukończeniu, powstanie wystawa kultury dworskiej, realizowana będzie oferta kulturalno-edukacyjna. To niezwykłe miejsce będące dziedzictwem kulturowym Podkarpacia odzyska dawny blask i będzie perełką w naszym regionie.

Miejsce lokalizacji pierwszej osady na wzgórzu przy Wysokim Lądzie w BielinachMiejsce lokalizacji pierwszej osady na wzgórzu przy Wysokim Lądzie w Bielinach- Wysoki Ląd – historyczne miejsce pierwszej osady i pierwszego drewnianego kościoła, szczególne dla każdego parafianina. W tym miejscu kult Świętego Wojciecha nie ustaje, tutaj też odbyła się promocja „Monografii Bielin” autorstwa Józefa Mroczka z Bielin, wydana przez bielińskie Stowarzyszenie i Gminę Ulanów.

- zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki, założony w 1805 roku. Znajduje się tu mogiła zbiorowa powstańców z 1863 roku oraz partyzantów AK i Batalionów Chłopskich, są groby hrabiego Aleksandra Mniszcha i Pauliny Stubenvoll, żony zarządcy dworu.

Wakacyjne spotkanie przy grach i zabawachWakacyjne spotkanie przy grach i zabawach- szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym, do której uczęszcza setka uczniów. W kompleks szkolny wchodzi sala gimnastyczna, boisko trawiaste i wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, plac zabaw, zewnętrzna siłownia. Bezpośrednio za szkołą jest boisko, na którym rozgrywają się mecze ligowe, bo oczywiście działa tu KKS Milenium, który ma dyspozycji szatnię z sanitariatami i siłownię do ćwiczeń.Miejsce Aktywności Lokalnej – pięknie zagospodarowany teren rekreacyjny z ławeczkami, stołami betonowymi do gry w tenisa, w szachy i piłkarzyki, a wszystko to wśród zieleni, krzewów i kwiatów. Miejsce to stale tętni życiem.

 

Poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w BielinachPoczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w BielinachMieszkańcy Bielin czują się u siebie bezpiecznie, korzystają z komfortowych, asfaltowych dróg, są chodniki, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowo-piesze. Wioska jest oświetlona, co daje komfort i poczucie bezpieczeństwa, mieszkańcy czują się bezpiecznie również dzięki druhom z OSP. OSP posiada remizę, garaż, wóz bojowy Volvo i specjalistyczny sprzęt. W miejscowości jest ośrodek zdrowia, w którym lekarze rodzinni służą pomocą medyczną. Jest też przestronna świetlica wiejska z bardzo dobrym zapleczem kuchenno-sanitarnym, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i spotkania okolicznościowe. Bieliny położone są w malowniczej okolicy, czyste powietrze, sąsiedztwo lasów, parku i rzeki nadaje miejscowości charakteru rekreacyjnego i turystycznego. Mieszkańcy Bielin są szczególnie aktywni, są wśród nich liderzy, którzy swoją pasją zarażają innych i przyciągają do wspólnych działań. I tak było od zawsze. Ochotnicza Straż Pożarna ma już prawie 150-cio letnią historię. „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”  - z tym przesłaniem służą społeczności od lat, chronią ich życie i mienie, ale również uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, religijnych, są nieocenioną siłą w pracach gospodarczych. Sportowcy tworzący KKS Milenium Bieliny, który kontynuuje tradycje sportowe we wsi, są ważną częścią społeczności. Dają wiele radości kibicom, stwarzają dodatkową ofertę spędzenia czasu wolnego, uczestniczą w działaniach związanych z rozwojem fizycznym dzieci i młodzieży.  Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem” założone w 2015 r. jest prężnie działającą organizacją, prowadzi szeroką działalność społeczną. Pozyskuje środki finansowe z projektów na szereg działań kulturalnych, w zakresie rozwoju fizycznego, zagospodarowania czasu wolnego, czy też infrastrukturalnych.

 

Akcja charytatywna dar serca dla najmłodszych uchodźców z UkrainyAkcja charytatywna dar serca dla najmłodszych uchodźców z UkrainyMieszkańcy Bielin doceniają swoje dziedzictwo kulturowe, szanują tradycje, wykorzystują dany im potencjał w postaci zabytków, infrastruktury, położenia i wkładają ogrom pracy, w to, by żyło się im dobrze, by ich polska wieś piękniała. Poszczególne organizacje, radni, sołtys i rada sołecka połączyli się w Bielińską Grupę Działania i przy stałej współpracy ze społecznością Publicznej Szkoły Podstawowej, Gminą i Miastem Ulanów oraz Powiatem Niżańskim aktywnie się rozwijają. Ofertę do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, wartościowy, dla całych rodzin jaką proponują społeczni działacze w tej wsi można podać za przykład dla wielu innych. Mieszkańcy mają wielkie serca i okazują potrzebującym pomoc, włączają się w różne akcje charytatywne, udzielają pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Back to top