
GÓRA MOTYCZNA
gmina Żyraków
gmina Żyraków
Wsi spokojna, wsi wesoła... czyli sielsko-anielski widok Góry Motycznej z lotu ptaka.Jak udowodnić Państwu, że nasza wieś to najpiękniejsza wieś Podkarpacia? Jak przekonać Państwa, że Góra Motyczna to aktywni mieszkańcy, urokliwe miejsca, nowoczesna infrastruktura, że należymy do „smart villages”? Zadanie NIEMOŻLIWE? Zadanie niemożliwe wykonamy w 4 ODSŁONACH tej prezentacji sercem pisanej.
Odsłona pierwsza… Szczęśliwi ci, którzy widzą piękno w miejscach zwykłych, tam gdzie inni niczego nie widzą!
Malownicza wieś Góra Motyczna rozlokowana jest na najwyższym wzniesieniu dębickiej części Płaskowyżu Tarnowskiego oraz w Dolinie Wisłoki. Wieś liczy około 1200 mieszkańców, 300 domostw. Gdy ma się szczęście i trafi się na odpowiednią aurę, można zobaczyć z najwyższego miejsca najpiękniejsze wschody i zachody słońca. Warto też oglądać ze wzniesienia zwanego przez autochtonów Górą Lachową przepiękną panoramę pobliskiego miasta, Dębicy i jej okolic. Oprócz walorów naturalnych: wzniesień, potoków, strumieni, stawów, leśnych zagajników, łanów pól uprawnych przedzielonych dość gęsto miedzami, szpalerów drzew i krzewów położonych wzdłuż dróg nieodłączny element krajobrazu stanowią zabudowania drewnianych stodół zatopionych wiosną i latem w zieleni sadów, ogrody warzywne i ozdobne jesienią ubrane we wszystkie kolory tęczy, a zimą odsłaniające zimne barwy uśpionej natury. Dominantę pejzażu wsi stanowią zabudowania domów mieszkalnych i budynków gospodarczych oraz przydrożne krzyże, figury świętych, cmentarz na skraju parafii, szkoła, kościół i remiza strażacka w centrum wsi. Wszystkie te elementy wpasowane w pejzaż Góry Motycznej pełnią rolę niejako wyznaczników będących identyfikatorami przestrzennymi tutejszego krajobrazu.
Na wsi odnaleźć ułamek Wersalu, czyli jeden z z hoteli w Górze Motycznej.
Odsłona druga… Kuźnia innowacyjnych rozwiązań, czyli o smart village.
Mieszkańcy Góry Motycznej razem robią małe rzeczy w Wielki Sposób, a wszystkie ich zaplanowane kroki są wielkim eksperymentem społecznym zakończonym sukcesem zaangażowanych weń ludzi. Dzięki naszej koncepcji rozwoju „Smart Village” dążymy do tworzenia innowacyjnej wsi. Góra Motyczna to miejscowość posiadająca dogodną lokalizację dla przedsiębiorców. Tu warto inwestować, bo tu znajduje się wjazd na autostradę, więc istnieją przyjazne warunki do wdrażania innowacji. Stąd nasza miejscowość licząca ok. 300 numerów posiada aż 75 zarejestrowanych firm. Drogi przebiegające przez naszą wieś zawsze prowadzą do ludzi. Wydeptane są milionami kroków małych i dużych, więc dbamy o to, by były w dobrym stanie. W ostatnim czasie przebudowano 1490 metrów i wyremontowano 900 metrów naszych rodzimych szlaków komunikacyjnych oraz wykonano perony z kostki brukowej i wiaty przystankowe i chodniki. Góra Motyczna to miejscowość otwarta na świat, także w sensie dosłownym, dzięki rozleglej sieci światłowodów. Wieś została podpięta do sieci wodnokanalizacyjnej oraz gazowej, zaś domy doposażono w panele fotowoltaiczne, korzystamy też z innych odnawialnych źródeł energii. Wieś jest sypialnią Dębicy, więc w ostatnich latach na terenie wsi powstało nowe osiedle - ok. 40 domów.
Przyroda to cierpliwy towarzysz mieszkańców Góry Motycznej, a wśród nich ciche stawy będące elementami krajobrazu wsi.
Odsłona trzecia… Ojcowizna utrwala pamięcią i sercem najpiękniejsze zakątki.
Piękne ogrody przydomowe to wizytówka Góry Motycznej, są starannie zaplanowane i wykonane. Można w nich znaleźć różnorodność gatunków kwiatów, ziół, roślin, krzewów, drzew, stanowiących schronienie dla szerokiej gamy owadów, małych ssaków, licznych ptaków i bezkręgowców. Owa bioróżnorodność przyczynia się do zapobiegania zmianom klimatu, chroni przed zanieczyszczeniami. Ponadto są miejscami relaksu, odpoczynku, wspólnego biesiadowania. Uwagę przykuwają usytuowane wśród malowniczych łąk zbiorniki retencyjne zatrzymujące nadmiar wody deszczowej i zapewniające optymalną wilgotność powietrza.
Dzięki niemu, my żyjemy w wolnej Polsce. Dzięki nam, musi żyć pamięć o nim, czyli jak mieszkańcy pielęgnują pamięć.
Odsłona czwarta…Działają, bo mały gest może spowodować lawinę dobrych zmian.
Prężnie działają tu stowarzyszenia: „Góra Możliwości”, KGW „Górzanki”, OSP, Razem Zdziałamy Więcej. Jedni mają 8 lat, inni 74, lecz każdy w swej zuchwałości zakłada, że pokona własne ograniczenia i pomoże innym stać się innym, a czar i magia współdziałania otworzą drzwi do budowania aktywnej społeczności lokalnej. W powstanie muralu Józefa Dziurgota zaangażowali mieszkańców całego świata i zorganizowali zrzutkę publiczną, która zgromadziła ludzi i pieniądze i połączyła z artystyczną wizją i ekspresją Marcina Kardasza, którego prace można zobaczyć w Norwegii, Szwecji, Danii, Mural Józefa Dziurgota wykonany przez Marcina Kardasza.Finlandii, Holandii, Belgii, Austrii, Tajlandii, na Wyspach Kanaryjskich i od 2021 roku w Górze Motycznej.
Szkoła w Górze Motycznej pełni funkcję dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą dla dzieci, ale jest również wielozadaniowym centrum rozwoju lokalnego. Tu również muzyka łączy pokolenia. W naszym górzańskim kościele można posłuchać Bacha, Schuberta, Gomeza, Morricone, Belliniego. W niezwykłą muzyczną podróżą zabierają nas zapraszani w gościnne progi parafii światowej klasy muzycy, jak M.Monczak, D.Stachowicz, A.Michalak, R. Adamczak, M. Perz.