Piękna Wieś Podkarpacka

Dawny Teatr Dworski w Horyńcu Zdroju

HORYNIEC ZDRÓJ

gmina Horyniec Zdrój

01 Deptak spacerowy w Dzielnicy Uzdrowiskowej nocDeptak spacerowy w Dzielnicy Uzdrowiskowej nocąHoryniec – Zdrój to jedna z nielicznych wiosek położona na podkarpackiej części Roztocza. Od stuleci znana jako miejscowość uzdrowiskowa, korzystająca z bogatych zasobów najlepszej w Polsce borowiny oraz wód siarczkowych. Dzięki swojemu uzdrowiskowemu profilowi w ostatnich latach prężnie się rozwija,
a społeczność aktywnie biorąca udział w życiu wioski sprawia, że zarówno kuracjusze jak i turyści czują się tu dobrze i chętnie do nas wracają.

02 Park ZdrojowyPark Zdrojowy - plac zabaw, Amfiteatr, Cafe SanacjaSwoistym centrum miejscowości jest Park Zdrojowy. Można w nim zobaczyć wiele nasadzeń kwietnych oraz 2 fontanny. W parku znajduje się dużo atrakcji także dla dzieci m. in. plac zabaw, stoły do ping-ponga i piłkarzyków oraz siłownia plenerowa. Park posiada również pijalnię wód wraz z restauracją Cafe Sanacja stylizowaną na lata 30 XIX w., oraz amfiteatr w którym odbywają się koncerty, festyny. W ostatnim czasie rozbudowano Park Zdrojowy o pijalnię wody z traktem pieszo – rowerowym.

03 Centrum Horyca ZdrojuCentrum Horyńca - ZdrojuCentrum miejscowości to również miejsce koncentracji życia społecznego. Znajdziemy tu Kościół Zdrojowy, jak również wszystkie sklepy, lokale usługowe oraz liczne punkty gastronomiczne. Znajduje się tutaj również mały deptak z pięknymi kwiatowymi nasadzeniami oraz fontannami. W budynku przedwojennej Willi Jasnej znajduje się siedziba Urzędu Gminy Horyniec – Zdrój. Zimą centrum wioski przyozdobione jest dekoracjami świetlnymi.

Horyniec – Zdrój to również miejscowość w której znajduje się Zespół Placówek Oświatowych w tym Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole „Promyki Roztocza”, gdzie kształcą się dzieci z terenu całej gminy. Oferta lokalnych klubów sportowych: piłkarskiego, warcabowego, pływackiego czy Gminnego Ośrodka Kultury oferującego zajęcia taneczne, gry na instrumentach, śpiewu czy j. angielskiego sprawia, że nasi najmłodsi mieszkańcy nie mogą narzekać na nudę. Swoją ofertę dla mieszkańców w każdym wieku posiada również Gminna Biblioteka Publiczna oferując zajęcia dla seniorów i liczne kreatywne zajęcia dla dzieci.

Horyniec – Zdrój to jednak przede wszystkim miejscowość uzdrowiskowa i turystyczna. Dzięki swojej marce na rynku sprawia, że mieszkańcy mogą czerpać garściami z turystyki. W małej wiosce liczącej 2500 mieszkańców znajdziemy prawie 1000 miejsc noclegowych. Głównymi miejscami zatrudnienia mieszkańców są trzy sanatoria: Uzdrowisko Horyniec Sp. Z o.o., Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS oraz Sanatorium Bajka. Horyniec – Zdrój ma specjalnie wydzieloną „dzielnicę uzdrowiskową”, gdzie od kilku lat prowadzone są liczne inwestycje. Znajdują się tutaj dwa z wymienionych sanatoriów, trakt spacerowy o długości prawie 1.5 km z licznymi pięknymi nasadzeniami, altankami i min tężniami, siłownią zewnętrzną i ścieżką przyrodniczą. W najbliższym czasie wybudowana zostanie tutaj również wieża widokowa z panoramą na całą miejscowość. W CRR KRUS znajduje się Kryta Pływalnia „Wodny Świat” nie tylko z basem pływackim, ale również strefą relaksu, grotą solną czy sauną.

04 Sanatorium BajkaSanatorium Bajka - były pałac PonińskichSanatorium Bajka mieści się w jednym z najpiękniejszych zabytków Horyńca – Zdroju, pałacu Ponińskich, który odwiedzany był podobno przez samego króla Jana III Sobieskiego. Przy pałacu właściciele wybudowali jeden z nielicznych w ówczesnej Galicji Teatr Dworski, będący obecnie siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. Przy teatrze przed wojną istniała jedna z największych w Polsce bibliotek z bezcennymi dziełami, które niestety zostały zniszczone przez wojenne zawieruchy XX wieku. W Horyńcu – Zdroju znajduje się również zabytkowy zespół klasztorny z kościołem parafialnym z XVIII w. Zespół klasztorny jest cennym zabytkiem stylu barokowego. W świątyni można zobaczyć piękny fresk umieszczony na tęczy oddzielającej nawę świątyni od prezbiterium. Godnym uwagi zabytkiem jest także figura Matki Bożej Niepokalanej w stylu rokokowym, umieszczona w głównym ołtarzu.

Horyniec – Zdrój to wieś, która jest niezwykle aktywna kulturowo. W okresie zimowym, od ponad 40 lat organizowane są Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form Biesiada Teatralna. W okresie letnim od 7 lat Horyniec – Zdrój oferuje kulturę na najwyższym poziomie podczas Horyniec – Zdrój ART FESTIWALU, spotkań z teatrem, muzyką, literaturą – znanymi i lubianymi gwiazdami polskiej kultury. Przez cały okres letni Park Zdrojowy i znajdujący się w nim amfiteatr tętni życiem, organizowane są liczne pikniki, festyny, eventy sportowe dla dzieci. Z najpopularniejszych wymienić należy Święto Pieroga, podczas którego zjadanych jest średnio 17 tyś pierogów, przyrządzanych przez działające w Horyńcu i okolicy Koła Gospodyń Wiejskich.

05 Dzielnica UzdrowiskowaDzielnica Uzdrowiskowa w Horyńcu – Zdroju - Sanatorium Uzdrowisko i CRR KRUS Uzdrowiskowa Horyniec – Zdrój to wioska wyróżniająca się od innych, nie tylko przez swoje piękno, ale również samo położenie na malowniczym Roztoczu Wschodnim, oferując nie tylko mieszkańcom, ale również turystom wspaniałe warunki do uprawiania turystyki.

Back to top