Piękna Wieś Podkarpacka

Panorama Komborni

KOMBORNIA

gmina Korczyna

 


 

Panorama Komborni w idocznymi na pierwszym planie winnicami Winnica widokowa – krajobraz rozciągający się z tarasu wypoczynkowegoKombornia to miejsce wyjątkowe. Niewielka podkarpacka miejscowość, dom dla ok. 1500 mieszkańców. Miejsce odpoczynku dla coraz liczniejszych turystów, szukających wypoczynku od codziennego biegu. Wieś, w której zapewnione są wszystkie potrzeby kulturalne, w której działają stowarzyszenia, a mieszkańcy starają się by ich miejscowość stała się najpiękniejszym miejscem na Podkarpaciu. Dobre skomunikowanie z miastem powiatowym i gminą, położenie na szlaku Via Catpathia, bliskość do Rzeszowa to kolejne atuty Komborni.

We wsi znajdują się: hotel z restauracją i basenem, eleganckie domki do wynajęcia oraz obiekty noclegowe, w których nawet najbardziej wybredny gość poczuje się jak u siebie w domu. Na terenie wsi działa też Winnica Widokowa stosująca nowoczesne metody uprawy. 

Widok na Dom Ludowy od strony ulicyDom ludowy mieści sołtysówkę, siłownię, salę pamięci, klub seniora, świetlicę oraz usługi

Centrum wsi jest znakomicie zagospodarowane i utrzymane. Tu znajdują się wszystkie obiekty użyteczności publicznej – szkoła, przedszkole, kościół, dom ludowy i dom strażaka. Do dyspozycji mieszkańców wybudowana jest altana służąca spotkaniom. Dom ludowy to prawdziwe serce miejscowości. Mieszczą się w nim: klub seniora, siłownia, świetlica młodzieżowa, sala kinowa oraz sala pamięci. W budynku znajduje się także biuro sołtysa. Mieszkańcy mogą również korzystać z filii Gminnej Biblioteki Publicznej.

O zachowanie dziedzictwa kulturowego i tożsamości wsi dbać będzie nowo otworzona sala pamięci. W sali prezentowane są pamiątki po wybitnych mieszkańcach Komborni – profesorze Stanisławie Pigoniu i malarzach: Janie Ekiercie i Władysławie Kuźnarze.

Za ogrodzonym boisko z nawierzchnią tartanową, budynek szkoły po lewej, a po prawej hala sportowa.Szkoła podstawowa – plac zabaw, hala sportowa oraz boisko z nawierzchnią poliuretanowąW Komborni działa Klub Seniora – Senior+. Jego członkinie należą również do prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich. KGW każdego roku włącza się w akcje dożynkowe, przygotowuje wielkanocną ogromną pisankę, uczestniczy też w szkoleniach i kursach. Świetlica środowiskowa to miejsce, w którym dzieci i młodzież pod opieką osoby prowadzącej mogą dobrze spędzić czas wolny. Uczestnicy pomagają w sprzątaniu miejscowości, wystawiają przedstawienia, urządzają wycieczki ale też wspólnie odrabiają szkolne zadania.

Działający na terenie wsi Komborski Klub Sportowy Dwór Kombornia dysponuje boiskiem sportowym z trybunami i zapleczem. Przy boisku powstała Otwarta Strefa Aktywności – Siłownia na świeżym powietrzu.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostka dysponuje dwoma samochodami pożarniczymi i skupia blisko pięćdziesięciu członków  W Domu Strażaka znajduje się również sala widowiskowa ze sceną.

Na odwiedzających miejscowość czeka ścieżka przyrodnicza poprowadzona przez jodłowy bór. Turyści zobaczą tu m.in. tzw. zaginione skałki oraz największy na pogórzu Wodospad Trzy Wody. W części miejscowości znajduje się obszar chroniony w ramach programu Natura 2000. „Łąki w Komborni” to miejsce występowania m.in. wielu rzadkich motyli.

Szkoła podstawowa im. prof. Stanisława Pigonia w Komborni – mieści się w zabytkowym, pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku budynku, obecnie rozbudowanym o nową część i pełnowymiarową halę sportową. W obejściu szkoły znajduje się także boisko z nowoczesną nawierzchnią poliuretanową, altana oraz znaczna ilość nasadzeń. Obiekt jest ogrodzony i oświetlony - może służyć również po zmierzchu. Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek NMP to dobrze wyposażone, bezpieczne i przyjazne dzieciom miejsce. Obiekt otacza ogród, na którym znajduje się m.in. altana rekreacyjna i plac zabaw.

Widok od frontu na kościół parafialnyKościół parafialny pw. Matki Boskiej Pocieszenia i św. MarcinaKościół parafialny pw. MB Pocieszenia i św. Marcina w Komborni wybudowany w pocz. XX wieku w miejscu dawnego, XV-wiecznego. Elementy wyposażenia pochodzą ze starego kościoła. Kościół jest miejscem pielgrzymek. Wierni odwiedzają darzony szczególną czcią obraz MB Pocieszenia. W samej miejscowości znajduje się też spora liczba kapliczek przydrożnych, w tym zabytkowych, z pocz. XIX wieku. Pomiędzy kościołem a plebanią znajduje się ogród (nazywany „ogrodem aniołów”) z dziesiątkami pięknych nasadzeń, rzeźbami, grotami, fontanną a nawet stawkiem.

Park z Dworem Kombornia w tleDwór Kombornia otoczony parkiemW ostatnich latach sukcesywnie remontowane są drogi gminne. Środki pochodzą z budżetu Gminy oraz z pozyskanych funduszy. Wieś jest niemal w 100% zwodociągowana i w 40% skanalizowana. Sieć jest rozbudowywana m.in. dzięki środkom pozyskanym od Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz z funduszy Unii Europejskiej.

Centrum miejscowości, prócz oświetlenia dróg posiada iluminację świetlną, dzięki której obiekty publiczne – Dom ludowy, Kościół prezentują się zachwycająco. Ogółem drogi gminne i powiatowe miejscowości oświetlają 143 lampy.

Back to top