TRYŃCZA
gmina Tryńcza
gmina Tryńcza
Wieś Tryńcza jest położona w Kotlinie Sandomierskiej, na brzegach rzeki Wisłok. Tryńcza posiada co najmniej XV-wieczną metrykę, co świadczy o jej długiej historii.
Obiektami o szczególnym znaczeniu dla historii wsi są:
Tryńcza łączy bogate dziedzictwo historyczne z nowoczesnymi rozwiązaniami infrastrukturalnymi, tworząc przestrzeń, która jest dumą lokalnej społeczności i inspiracją dla odwiedzających. Tryńcza oferuje wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć min: unikatową w skali regionu tryniecką zabytkową Strażnicę Kolejową, zlokalizowaną na trasie ścieżki rowerowej i kajakowej zbudowana około 1905 roku, to jeden z najcenniejszych zabytków regionu, który opowiada historię strategicznej ochrony tras kolejowych Galicji. Strzelnica Sportowa to pierwsza tego typu inwestycja w regionie, zaprojektowana z myślą o miłośnikach strzelectwa sportowego oraz organizacjach proobronnych, siłach zbrojny im. Stanisława Perykaszy to tętniące życiem centrum kulturalne, które regularnie gości wystawy prac lokalnych i międzynarodowych artystów. Plenerowa Scena "Patio” łączy funkcje rekreacyjne i artystyczne, a także Muzeum Tradycji Wsi w Tryńczy które powstało dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. Odrestaurowany budynek prezentuje unikalne przedmioty codziennego użytku, takie jak XIX-wieczna maszyna do szycia i zabytkowe lampy. Ekspozycje obejmują również stare fotografie, w tym obrazy mostu kolejowego z 1914 roku. Park „im. Lecha Kaczyńskiego w Tryńczy”. Las składa się z 96 dębów, które zostały posadzone na cześć ofiar tragicznego wydarzenia z 2010 roku. W centrum Tryńczy znajduje się zespół budynków użyteczności publicznej, które pełnią kluczowe funkcje w życiu lokalnej społeczności. W skład tego kompleksu wchodzą: Urząd Gminy, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Gminna Biblioteka Publiczna, Centrum Usług Społecznych, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego, Przedszkole i żłobek, Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), Centrum Opiekuńczo — Mieszkalne - stworzone z myślą o dorosłych osobach niepełnosprawnych, oferuje miejsce dziennego pobytu, wsparcie w codziennym funkcjonowaniu oraz integrację społeczną, wspierając aktywne uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności. Tryńcza to miejscowość, która doskonale łączy tradycję z nowoczesnością, oferując mieszkańcom i odwiedzającym wyjątkową jakość życia oraz rozwiniętą infrastrukturę. Wieś jest wzorem efektywnego zarządzania i dbałości o dobrobyt społeczności lokalnej. Tryńcza wyróżnia się wyjątkową zabudową, która spełnia różnorodne potrzeby jej mieszkańców. Znajdują się w niej kluczowe jednostki handlowe i usługowe, zapewniające kompleksową obsługę i komfort codziennego życia.
Hala widowiskowo-sportowa i kompleks rekreacyjno sportowy, spływ kajakowy, rajdy nordic walking, ścieżka rowerowa o długości 52,7 km oferuje mieszkańcom i turystom doskonałą możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. W parku w Tryńczy znajduje się strefa rekreacyjna, dodatkowo, park posiada świeżo wybudowaną ścieżkę edukacyjną o tematyce ekologicznej z interaktywnymi grami i planszami, które edukują dzieci na temat ochrony środowiska i łączą naukę z zabawą na świeżym powietrzu. Strefa Street Workout to nowoczesna siłownia zewnętrzna, sezonowe lodowisko „Biały Orlik” oraz wielofunkcyjny budynek przy Szkole Podstawowej. Przejazd Meleksem – samochodem turystycznym to atrakcyjna i komfortowa forma zwiedzania, która umożliwia poznanie najpiękniejszych zakątków wsi w przyjemny i ekologiczny sposób. Tryńcza to wieś w pełni skanalizowana, przeprowadzono kompleksowy remont odcinków dróg, co znacznie poprawiło jakość infrastruktury, to wyjątkowa wieś, która z dumą łączy bogatą tradycję z dynamicznym rozwojem kulturalnym i społecznym, troszczy się o zachowanie tradycji, czego dowodem jest "Izba Turka” prezentująca historię Straży Grobowych, oraz Izba Orkiestranta, w której można zapoznać się z historią Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Mažoretek "Finezja". Orkiestra, działająca od ponady 30 lat, oraz Mażoretki są prawdziwą wizytówką wsi, wzbogacając uroczystości swoją muzyką i choreografią. Tryńcza to także miejsce, gdzie aktywnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, które nie tylko wspiera sferę kulinarną, ale również angażuje się w organizację lokalnych uroczystości. Przy Bibliotece Publicznej funkcjonuje Klub Poetów Podkarpacia "PERŁY", zrzeszający lokalnych twórców dzielących się swoją poezją z mieszkańcami regionu. Tryńcza staje się miejscem, które spełnia oczekiwania mieszkańców i odwiedzających na wielu płaszczyznach.
Zróżnicowane formy spędzania wolnego czasu, połączone z unikatową atmosferą naszej wsi, sprawiają, że Tryńcza wyróżnia się jako ośrodek aktywności, kultury i rekreacji w regionie. To właśnie dzięki tym atutom Nasza miejscowość jest wyjątkowym miejscem na mapie, gdzie każdy, bez względu na wiek, może znaleźć coś dla siebie.