Pałacyk myśliwski w Julinie

WYDRZE

gmina Rakszawa


Miejscowość Wydrze jest położona w obrębie Płaskowyżu Kolbuszowskiego w Kotlinie Sandomierskiej. W lasach niegdyś stanowiących Puszcze Sandomierską, na północ od wsi, znajduje się zespół pałacyku myśliwskiego Potockich – Julin, a także rezerwat przyrody Wydrze, chroniący między innymi stanowiska modrzewia polskiego. Miejscowość Wydrze leży w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim. Jest jedną z trzech miejscowości wchodzących w skład Gminy Rakszawa. Na przestrzeni ostatnich kilku lat Wydrze stało się jednym z najczęściej wybieranych kierunków wycieczek pieszych i rowerowych oraz wypraw turystycznych typu „slow life”. To niewielkie sołectwo należące do Gminy Rakszawa od zawsze wyróżniało się bogactwem przyrodniczym obfitującym w ciekawe miejsca turystyczne. W krajobraz lasu wydrzyńskiego prócz zabytków historycznych oraz pięknej prywatnej stadniny koni, nieodzownym elementem stała się rezydencja „Julin Slow Life”.

Na przestrzeni ostatnich lat uległa poprawie infrastruktura drogowa tej niewielkiej miejscowości. Zostały wyremontowane i wyasfaltowane najważniejsze drogi. Jadąc przez Wydrze możemy podziwiać piękne posesje i ogrody mieszkańców którzy z pieczołowitością dbają o ich najdrobniejszy szczegół.

Wydrze stanowi część pozostałości Puszczy Sandomierskiej, która tworzy niepowtarzalny leśny klimat. Biegnie tu zielony szlak turystyczny, który stwarza idealne warunki dla odpoczynku i możliwość bliskiego obcowania z naturą. Czyste stawy i rzeki, stare lasy bogate w dziką zwierzynę, stwarzają idealne warunki dla turystyki zarówno aktywnej jak i wypoczynkowej.

W 1991 roku został utworzony rezerwat przyrody „Wydrze” znajduje się na północny zachód od wsi. Stanowi część kompleksu leśnego Uroczysko Wydrze i leży w jego centralnej części. Należy do Brzóźniańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Obszar rezerwatu obejmuje 14,64 ha. tj. Rezerwat Przyrody – Wydrze, Europejska sieć ekologiczna Natura 2000-Lasy Leżajskie. W obrębie analizowanego obszaru, utworzono dwa pomniki przyrody (2 buki zwyczajne).

Przez lasy julińskie, obok Pałacyku Myśliwskiego Potockich, w kierunku Wydrza, przebiega trasa rowerowa Green Velo. Jest to niewielki ale znaczący odcinek liczącej prawie 2 tys. km  ogólnopolskiej trasy rowerowej.

Jedną z wielu tutejszych atrakcji turystycznych jest punkt widokowy, który znajduje się na wzgórzu przy drodze polnej Julin- Wydrze możemy z niego obserwować zespół folwarczy w Julinie.

Wydrze to niewielka miejscowość, jednak na jej terenie znajdują się wyjątkowej klasy zabudowania historyczne oraz pomniki przyrody, które ze względu na swoją wartość zostały wpisane do strefy pełnej ochrony konserwatorskiej (A) oraz strefy ochrony krajobrazu (K).Są to m.in. Zespół leśniczówki. Kompleks został postawiony w 1907 roku. W skład wchodzi murowana leśniczówka i suszarnia oraz drewniane budynki – stodoła, budynek gospodarczy;  Gajówka „Marysin” została wybudowana w 1920 roku; zespół myśliwski z 1880 r. w którego skład wchodzą (pałacyk myśliwski, służbówka, kuchnia, lodownia, park,aleja modrzewiowa,  zespół folwarczny „Brzóza”, budynek folwarczny z 1846r.,rządcówka z 1908 r.; ,stodoła, drewn.-mur. z 1920 r. kapliczka, drewn., 2 poł. XIX.

Wydrze -liczy 585 mieszkańców; dane na koniec września 2024r. Ta mała i niezwykle zintegrowana społeczność ma do swojej dyspozycji: boisko wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni przeznaczone do gry w piłkę ręczną, koszykową i tenisa ziemnego oraz boisko piaszczyste do piłki siatkowej . W roku 2023 został wybudowany nowoczesny plac zabaw. Mieszkańcy posiadają również boisko trawiaste do gry w piłkę nożną. A w roku 2024 z inicjatywy Sołtysa Wydrza zostanie uruchomiona szkółka piłkarska dla najmłodszych mieszkańców tej malowniczej miejscowości. Dzieci z Wydrza nie muszą dojeżdżać do oddalonych w sąsiednich miejscowościach szkół podstawowych, gdyż władze gminy robią wszystko aby utrzymać lokalną szkołę, która jest bezpiecznym azylem dla miejscowych dzieci.

We wrześniu 2023r. rozpoczęło działalność Koło Gospodyń Wiejskich w Wydrzu. Aktualnie liczy 41 osób. KGW Wydrze realizuje bardzo ciekawe inicjatywy w tym podejmuje szereg działań charytatywnych na rzecz potrzebujących. KGW Wydrze chętnie współpracuje z rożnymi instytucjami promując swoją działalność na zewnątrz, np. wyjeżdżając na Festiwale i Targi. Chętnie podejmują się udziału w konkursach. Na swoim koncie KGW ma już swoje sukcesy. Mistrzowie Agro przyznało KGW Wydrze I miejsce w kategorii Koła Gospodyń Wiejskich Roku w powiecie łańcuckim.

Ponadto mieszkańcy sołectwa uczestniczą w wielu zajęciach i aktywnościach proponowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie.

W ramach współpracy tych dwóch instytucji 15 sierpnia został zorganizowany Piknik Rodzinny o charakterze leśno- łowieckim z Korowodem Dożynkowym,  w którym brały udział wszystkie Koła Gospodyń wiejskich z terenu całej gminy Rakszawa.

Ponadto GOKIC w Rakszawie przygotował Questy - gry terenowe. Wśród nich są dwa poświęcone miejscowości Wydrze, dzięki którym można pieszo bądź rowerowo poznać najatrakcyjniejsze zakątki Wydrzyńskiej krainy.

O wyjątkowych charakterze miejscowości Wydrze nie trzeba przekonywać. Ta urokliwa wieś stanowiąca bogactwo krajobrazowe, przyrodnicze, historyczne i kulturalne. Przepiękne krajobrazy, ścieżki rowerowe i dydaktyczne, zabytki oraz w ostatnim czasie miejsce spotkań kulturalnych jest niezwykle ciekawym punktem na mapie Podkarpacie z którego Gmina Rakszawa jest niezwykle dumna.

Stadnina koni - Julin

Aleja modrzewiowa

Aleja Dębowa

Sala bankietowa Julin Slow Life

Stadnina koni - Julin

Back to top