Piękna Wieś Podkarpacka

Budynek WDK w Gniewczynie Trynieckiej.

GNIEWCZYNA TRYNIECKA

gmina Tryńcza

Gniewczyna Tryniecka położona jest przy drodze wojewódzkiej relacji Lublin – Grabownica Starzeńska. W centrum miejscowości zlokalizowany jest budynek Wiejskiego Domu Kultury oraz remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Przy budynku WDK znajduje się grzybek oraz strefa rekreacyjna z ławkami i roślinnością. W miejscowości znajduje się Otwarta Strefa Aktywności, jest to plac zabaw dla dzieci połączony z siłownią plenerową oraz strefą relaksu.

Wzdłuż Drogi Wojewódzkiej nr 835 powstała ścieżka pieszo-rowerowa wraz z oświetleniem, od Wólki Małkowej do Gniewczyny Trynieckiej zlokalizowana wzdłuż urokliwego leśnego krajobrazu. Jest to idealna trasa rekreacyjna, która przyczyniła się także do poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Przy drodze wojewódzkiej w Gniewczynie Trynieckiej zlokalizowany jest parking leśny z elementami ścieżki edukacyjnej. Parking znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki rowerowej, służy więc, nie tylko kierowcom, ale także osobom korzystającym ze ścieżki.

W Gniewczynie działa Koło Gospodyń Wiejskich, które organizuje liczne wydarzenia kulturalne w sołectwie, jak również reprezentuje je podczas innych ponadlokalnych wydarzeń w gminie oraz powiecie.

W miejscowości od lat kultywowana jest tradycja Straży Grobowych, potocznie nazywanych „Turkami”, sołectwo posiada swój oddział Turków, którego początki datuje się na lata 20-te XX wieku. W celu uświetnienia  obchodów Świąt Wielkanocnych od niepamiętnych czasów Straż Grobowa ubrana w barwne stroje i kolorowe szable w Wielką Sobotę sprawuje straż przy grobie Chrystusa, zaś w Wielką Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny na placu przykościelnym pod wodzą komendanta demonstruje musztrę paradną.

W miejscowości od lat działa także Zespół Ludowy Dolanie, który powstał w 1980 r. Corocznie bierze czynny udział w wielu imprezach gminnych oraz w przeglądach i festiwalach zdobywając nagrody oraz pochlebne opinie jurorów.

W miejscowości aktywnie też działa Ochotnicza Straż Pożarna. Na  terenie żwirowni w Gniewczynie Trynieckiej organizowane są manewry strażackie.

Z inicjatywy mieszkańców w Gniewczynie Trynieckiej od 2018 roku w Święto Trzech Króli organizowany jest Orszak Trzech Króli. Orszak Rozpoczyna się w kościele parafialnym w Gniewczynie Łańcuckiej, skąd  wyrusza w kierunku stadionu LKS w Gniewczynie Trynieckiej, gdzie trzej królowie składają dary dzieciątku. Na zakończenie orszaku odbywa się wspólne kolędowanie przy Świętej Rodzinie.

Wiele wydarzeń kulturalnych w Gniewczynie Trynieckiej organizowane jest także przy przystani kajakowej. Kilkukrotnie odbyła się tam Noc Świętojańska, Pikniki nad Promem.

Każdego roku w sołectwie w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizowane są Dni Seniora – spotkania podczas których seniorzy mogą się wspólnie zintegrować, miło spędzić czas oraz obejrzeć występy artystów z terenu całej gminy.

W miejscowości znajduje się stadion sportowy klubu LKS Huragan „Gniewczyna”, który powstał w 1947 roku. Odbywają się na nim mecze ligowe klubu a także wiele wydarzeń kulturalno-sportowych i rozrywkowych tj. zawody sportowo-pożarnicze, Gminny Dzień Dziecka, Ogólnopolski Przegląd Straży Grobowych, a także Dożynki Powiatowe. W ostatnim czasie na pięciu stadionach na Podkarpaciu rozegrany był turniej o Puchar im. Kazimierza Górskiego. Organizatorami tych zawodów byli: Podkarpacki Związek Piłki Nożnej oraz Polski Związek Piłki Nożnej „Łączy nas piłka”. Gospodarzem turnieju był także m.in. stadion „Huraganu” Gniewczyna, na którym rozegrane zostały 3 mecze grupowe turnieju.

Jednym z głównych kryteriów, który stanowi o wyjątkowości Gniewczyny Trynieckiej jest aspekt społeczno-kulturalny. Mieszkańcy chętnie angażują się w organizację różnego rodzaju przedsięwzięć kulturalnych, które sprzyjają integracji społeczności. Wieś posiada Sołecką Strategię Rozwoju, która ma na celu rozwój jej na wielu płaszczyznach.

Osoby lubiące aktywne spędzanie wolnego czasu również znajdą coś dla siebie. Ważnym walorem Gniewczyny są duże obszary leśne i powstała przy nim ścieżka pieszo-rowerowa, która pozwala na bliski kontakt z naturą. Przez miejscowość prowadzi też trasa spływów kajakowych doliną Wisłoka. Wzdłuż trasy w Gniewczynie Trynieckiej znajduje się przystań kajakowa, na której można rozpalić ognisko i zrelaksować się.

Gniewczyna Tryniecka jest zadbana oraz czysta. Pobocza i rowy są na bieżąco koszone, a chodniki regularnie czyszczone. W miejscowości zagospodarowane jest dużo terenów zielonych, kwiaty, krzewy ozdobne i inne nasadzenia. Wzdłuż chodnika przebiegającego przez całą miejscowość nasadzone są kwitnące kwiaty. Gniewczyna Tryniecka to miejscowość, którą warto odwiedzić zarówno ze względu na ofertę kulturalną, jak również zaplecze rekreacyjne. Jest to także doskonałe miejsce  dla miłośników wypoczynku na łonie natury

Teren rekreacyjny przy Wiejskim Domu Kultury w Gniewczynie Trynieckiej

Spływy kajakowe Doliną Wisłoka

Ścieżka pieszo-rowerowa przy Drodze Wojewódzkiej nr 835

Przystań kajakowa przy Wisłoku

Straż Grobowa „Turki” Gniewczyna Tryniecka

Back to top